ZáJEM O TEPELNá čERPADLA V ČR STAGNUJE, OBOR JEDNá SE STáTEM O PODPOřE

Praha - Zájem o tepelná čerpadla v Česku stagnuje. České domácnosti si loni pořídily 55.620 zařízení, což je meziročně zhruba o osm procent méně. Většina loňské poptávky navíc spadá do první poloviny roku. Jedním z hlavních důvodů bylo snížení cen plynu. Oboroví zástupci proto volají po zvýhodnění ekologického vytápění, investice do plynových kotlů se podle nich může v budoucnu nevyplatit. Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a komentářů Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) pro ČTK.

Loňská čísla prodejů tepelných čerpadel sice pořád patří k nadprůměru, ale postupný pokles poptávky oproti rekordnímu roku 2022 byl patrný. Předloni Češi koupili přes 60.000 těchto zařízení, což znamenalo dvojnásobný nárůst zájmu. Ten ještě přesáhl i do úvodu následujícího roku, v jeho první polovině se prodalo přes 40.000 kusů čerpadel. Už během loňského léta ovšem mnozí prodejci avizovali, že poptávka postupně klesá. To se potvrdilo i ve statistikách, když ve druhé polovině roku prodali už jen kolem 15.000 zařízení.

Důvodů bylo podle výrobců několik. K těm hlavním patří zejména pokles cen plynu, což snížilo zájem o přechod na alternativní zdroje energie. To se ukázalo i v postupném nárůstu poptávky po plynových kotlech. Další příčinou pak byly podle výrobců změny v dotačních pravidlech státu.

Právě o finanční podpoře a o možném zvýhodnění ekologického vytápění oproti fosilním palivům jednali v minulých dnech zástupci AVTČ s představiteli MPO a Energetického regulačního úřadu.

Podle předsedy AVTČ Radka Červína stát musí vzít v úvahu, že investice do zdroje vytápění nesmí být ovlivněny pouze současnou úrovní ceny pro jeho pořízení a provoz, ale měly by reflektovat zejména budoucí vývoj provozních nákladů. "Poměr ceny plynu a elektřiny se může stát pro plyn velmi rychle nevýhodným, protože současná situace je ekonomickou anomálií. A stát by podle našeho názoru měl na tuto situaci upozorňovat a už nyní reagovat. Jinak hrozí, že v České republice nainstalujeme tisíce nových plynových kotlů, jejichž výhodnost během několika let kvůli ceně plynu nebo novým emisním povolenkám nekompromisně skončí," dodal Červín.

Podle asociace jednání přinesla posun, kdy se strany dohodly na hledání společného řešení, jak více motivovat k přechodu na nové zdroje tepla a energie. Inspirací budou podle Červína mimo jiné příklady ze zahraničí. Schůzky budou podle asociace pokračovat.

2024-04-22T09:51:11Z dg43tfdfdgfd