LIDé A FIRMY ZATíM ODEVZDALI 1,63 MILIONU DAňOVýCH PřIZNáNí

Praha - Lidé a firmy zatím odevzdali 1,63 milionu přiznání k dani z příjmu za loňský rok. Představuje to zhruba 58 procent celkového odhadovaného počtu, uvedla dnes Finanční správa v tiskovém prohlášení. V úterý byl poslední den pro podání daňového přiznání v papírové podobě, do 2. května ho lze podávat elektronicky a do 1. července prostřednictvím daňového poradce. Loni na počátku dubna evidovala Finanční správa 1,83 milionu podaných přiznání.

Finanční úřady měly v posledním týdnu pro podání papírového přiznání prodloužené otevírací hodiny. Zájem lidí v závěru lhůty byl tradičně vysoký, když za poslední týden Finanční správa přijala zhruba 480.000 daňových přiznání. V úterý jich bylo zhruba 79.000.

Mezi podanými přiznáními převažují ta od fyzických osob, bylo jich 1,46 milionu. Papírovou formu podání zvolilo zhruba 668.000 lidí. Celkově ze všech přiznání za lidi i firmy bylo dosud 58 procent přiznání v elektronické podobě a Finanční správa předpokládá, že podíl do července vzroste až k 70 procentům. Loni byl poprvé podíl elektronických přiznání nadpoloviční, když činil 66 procent.

Kdo nestihl podat přiznání v termínu, může tak ještě učinit bez jakýchkoliv sankcí do pěti pracovních dnů po stanovené lhůtě. Následné sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně nebo 0,01 procenta stanovené daňové ztráty za každý následující den prodlení. Maximální postih je pět procent. Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, a to ani po výzvě úřadu, pokuta je minimálně 500 korun a maximálně 300.000 korun.

Přeplatky na daních z příjmu bude Finanční správa vyplácet do 30 dnů od termínu pro podání přiznání. Týká se to i těch daňových poplatníků, kteří podali přiznání v předstihu.

2024-03-25T05:25:18Z dg43tfdfdgfd