LIBERTY OSTRAVA Dá NěKTERýM ZAMěSTNANCůM JEN 70 % MZDY, POZASTAVí čáST VýROBY

Ostrava - Zaměstnanci hutní společnosti Liberty Ostrava, kteří kvůli zastaveným provozům od prosince nechodí do práce, budou místo dosavadních 100 procent dostávat po většinu času jen 70 procent mzdy. Jejich návrat firma odložila o dalších šest týdnů. Podle odborů bylo rozhodnutí unáhlené a řeší ho právníci. Liberty také dočasně pozastavuje produkci některých výrobků, po kterých je nízká poptávka. Firma má už delší dobu problém platit závazky. Podle ekonoma investičního portálu Finlord Borise Tomčiaka poslední kroky Liberty ukazují, že firmě docházejí rezervní úspory.

Do práce v Liberty Ostrava nyní chodí zhruba 2100 z 5400 zaměstnanců. Většina provozů v huti stojí a většina zaměstnanců huti a jejího dodavatele Tameh Czech zůstává od loňského 22. prosince doma, protože se spolu firmy nedohodly na cenách a dodávkách energií.

Za poslední tři měsíce firma vyplácela až 100 procent průměrné mzdy i lidem, kteří do práce nechodili. Změnu podle předsedy základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petra Slaniny zdůvodnila tím, že pominul důvod, proč zaměstnanci byli doma kvůli překážkám na straně zaměstnavatele, a že hygienické podmínky už jsou vyřešené. Slanina řekl, že v kolektivní smlouvě je období na vyhlášení takového opatření stanovené na šest týdnů. "V těch šesti týdnech je 30 pracovních dnů a z nich 21 dnů můžou zaměstnanci dostávat jen 70 procent mzdy. Zbytek buď budou chodit do práce, nebo budou mít 100 procent," řekl Slanina.

Firma už v některých provozech výrobu zastavila, jinde ji teprve zastaví. Po produktech, které vyráběly, byla malá nebo nulová poptávka. "Toto rozhodnutí zajistí, že podnik bude i nadále co nejefektivněji řídit své náklady a zároveň plnit svůj restrukturalizační plán. To vede k tomu, že zaměstnanci pracující v těchto dotčených oblastech stále nemohou nastoupit do zaměstnání, a proto budou nadále pokračovat v režimu překážek na straně zaměstnavatele," sdělil ČTK za firmu Ivo Štěrba.

Rozhodnutí platí od 8. dubna do 19. května. "Nemá dopad na výrobu na malém Stiefelu, zušlechťovně, středojemné válcovně a provoze silničních svodidel, které se již podařilo rozjet, a bude i nadále pokračovat. Ostravská huť dělá vše pro to, aby se její zaměstnanci mohli co nejdříve vrátit do práce," uvedl Štěrba.

Situaci v podniku chce příští týden řešit nový moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO). Má v plánu setkání se zástupci odborů i vedení firmy. Byl by rád, aby se situace stabilizovala a výroba obnovila. "Jako kraj v tom nemůžeme nic udělat, ani jako poslanec v tom nemohu nic udělat. Nicméně budu se v tom angažovat minimálně v pozici nějakého mediátora či vyjednavače mezi oběma stranami tak, aby prostě ta jednání probíhala," řekl ČTK Bělica. Ostravský primátor Jan Dohnal (Spolu) sdělil, že ani město do dění v soukromém podniku příliš zasahovat nemůže. Pokles mzdy může podle něj vést k odlivu zaměstnanců.

Ostravský úřad práce zatím nezaznamenal zvýšený zájem zaměstnanců huti o nabídku volných pracovních míst. Hlásí se ale zaměstnavatelé, kteří by lidi z Liberty rádi přijali. Jsou z celé České republiky, nikoliv pouze z Ostravska.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Už delší dobu má problém platit závazky, před věřiteli ji ale od prosince chrání moratorium vyhlášené soudem. Její dodavatel Tameh Czech skončil v prosinci v úpadku, což zdůvodnil tím, že mu huť, jeho jediný zákazník, neplatila. Tameh uvádí, že mu Liberty dluží aktuálně zhruba 2,2 miliardy korun. Věřitelé Liberty nyní hlasují o restrukturalizačním plánu, jejž jim firma předložila. Na schůzi se sejdou v pondělí 8. dubna, kde mohou hlasovat osobně, prostřednictvím hlasovacího lístku na to ale mají čas do 15. dubna. Podle soudu je věřitelů více než 1300.

Podle ekonoma Tomčiaka poslední kroky Liberty Ostrava ukazují, že firmě docházejí rezervní úspory. Příští týdny tak mohou rozhodnout, zda huť letos nezamíří do insolvence, řekl. Spolu s dalšími analytiky se shodl na tom, že ideální by pro podnik byl příchod velkého investora. Cena, kterou nyní huť má, by však byla pro současného majitele nízká.

Liberty Ostrava patří ocelářské společnosti Liberty Steel, která se potýká s problémy od pádu jejího hlavního věřitele Greensill Capital v roce 2021. Kromě Česka čelí hospodářskému poklesu a dluhům také v Británii nebo Rumunsku. Liberty Steel vlastní britský podnikatel indického původu Sanjeev Gupta.

2024-03-25T09:10:40Z dg43tfdfdgfd