NA TESTOVACíM POLYGONU V PLZNI JEZDí CHYTRá TRAMVAJ, DOKážE KOMUNIKOVAT S OKOLíM

Plzeň - Čeští výzkumníci a technici dnes v Plzni ukázali první chytrou tramvaj, která začala jezdit na osmikilometrovém testovacím polygonu u kampusu Západočeské univerzity (ZČU). Dokáže komunikovat s okolím a reagovat na různé situace a překážky na trati. Odborníci tak představili v praxi výsledky tříletého výzkumného projektu Didymos (řecky Dvojče), který finalizují Fakulta aplikovaných věd ZČU, Fakulta dopravní ČVUT a firmy INTENS Corporation, Škoda Group a CEDA Maps. ČTK to řekl Zdeněk Lokaj z ČVUT. Škoda Group do své tramvaje instalovala vlastní antikolizní systém ACS, jeden ze základních prvků autonomní dopravy. Plzeňské dopravní podniky ho budou požadovat do všech nových vozů a osadí jimi postupně také současné tramvaje.

Projekt za 38 milionů korun financovala více než třemi čtvrtinami státní Technologická agentura ČR a zbytek firmy, má ambici pokračovat až k autonomní městské hromadné dopravě (MHD) bez řidičů. Po dokončení testů letos v prosinci se začnou výsledky zavádět do praxe, nejprve v testovací verzi a následně jako standardní součást tramvají a tratí. "Hlavním výstupem budou doporučení pro města, tedy co musí mít k tomu, aby mohla zavést autonomní dopravu - doporučení pro bezpečnost, data, jejich úložiště i vybavení vozů," uvedl Martin Volný, jednatel INTENS, dceřiné firmy O2 Czech Republic. Metodika bude certifikovaná ministerstvem dopravy, které je garantem projektu.

"Funguje nám digitální dvojče, které přijímá informace z tramvají i z vozů a kamer kolem polygonu, vytvořili jsme HD mapu pro testovací úsek a vše se nám povedlo integrovat i s komunikací mezi vozidly," řekl Lokaj. Nejtěžším úkolem byla fúze dat z řady zdrojů a zpřesňování rozhodovacích algoritmů systému. "Provázali jsme informace. Systém je závislý na svých senzorech, ale tím, že přijímá data z infrastruktury a věří jim, tak jsme schopni jeho funkčnost rozšířit," uvedl Volný. Díky tomu, že vůz reaguje na externí vstupy z okolí, jde podle něj o unikátní evropské řešení.

Tramvaj je osazena jednotkami V2X, které umožňují komunikovat s dopravní infrastrukturou a orientovat se v prostoru díky kamerám a tzv. lidarům, což jsou dálkové měřiče vzdálenosti laserem. S aktuálními a přesnými mapovými podklady reaguje na nepředvídatelné události, třeba na překážky na kolejích a chodce. Na smyčce se dvěma křižovatkami výzkumníci ukázali automatickou detekci překážky na trati i mimo ni, rozpoznání vozidla přijíždějícího ze slepého úhlu a upozornění na zasahující vůz integrovaného záchranného systému.

"Naším dlouhodobým cílem je vyvinout první plně autonomní tramvaj, která zvýší efektivitu a bezpečnost městské dopravy," řekl Jiří Liberda, ředitel digitální správy ve Škodě Group. Vědci z plzeňské fakulty zpracovali zejména tzv. HD mapy s 3D objekty. "Senzory tramvaje pracují se statickou mapou a vyhodnocují aktuální pohyb kolem," řekl Volný. Systém má dvě komunikační úrovně - sítě 5G a C-ITS, který vysílá na wi-fi zprávy mezi vozidly a infrastrukturou. Pokud by komunikace vypadla, tak má vůz vlastní senzory a bude komunikovat nezávisle. Plzeň už vybavuje systémy C-ITS všechny křižovatky a dopravní podnik a hasiči pak své vozy, aby třeba hasičká auta získávala prioritu na semaforech.

"Automatizace a autonomní systémy provozu, zejména v hromadné dopravě, je směr, který může pro Evropu znamenat významný krok dopředu nad to, kde se třeba teď pohybují asijské výzkumné projekty," uvedl dnes v Plzni ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

2024-07-22T14:56:43Z dg43tfdfdgfd