ZEMěDěLCI PROTESTOVALI NA FRýDECKO-MíSTECKU A V ČESKé LíPě

Horní Tošanovice (Frýdecko-Místecko) - Několik desítek zemědělců z Frýdecko-Místecka i jiných míst Moravskoslezského kraje se dnes sjelo do Horních Tošanovic, aby opět upozornili na podle nich špatnou situaci v zemědělství a podpořili kolegy kteří protestují napříč Evropou. Přivezli techniku, slámu či obilí, několik krav, prasat a ovcí a na své stroje vyvěsili vlajky či transparenty s nápisy "Zatěžující byrokracie", "Zelené úhory = hlad" nebo "Už i podhůří Beskyd přichází o chovy ovcí".

"Pořád v sobě cítíme, že se nějakým způsobem musíme připojit k Evropě za všechny ty podmínky, které se na nás valí, a ukázat lidem i zvířaty, komoditami, které jsme přivezli, že opravdu situace je vážná a brzo o ty krávy, prasata, ovce přijdeme. Chovatelů už tady je dneska tak málo, že si myslím, že je to za chvíli neudržitelné skrz dovoz z třetích zemí a tak dál," řekl Karel Kuběnský, který hospodaří v Těrlicku.

V různých zemích Evropy v posledních týdnech zemědělci protestují proti agrární politice Evropské unie. Vyčítají jí, že různými, například klimatickými opatřeními zvyšuje farmářům výrobní náklady, už tak vysoké kvůli energetické krizi. Kritizují i levnější dovozy ze třetích zemí.

Podle Kuběnského dnešní akci pojali jako setkání lidí, kteří se vzájemně budou informovat o problémech, s nimiž se potýkají, a řeknou si, že má cenu, aby jako zemědělci drželi spolu.

"Myslíme, že tady není vůle ani asociací, ani agrární komory něco takového zorganizovat. I když se jedná, tak nevidíme žádné výsledky. Mrzí nás, že to musíme dělat my jako zemědělci mezi sebou a nikdo není schopný se pořádně za to postavit. Cítíme za sebe, že je to i naší povinností nesedět a přidat se k tomu," řekl Kuběnský.

Moravskoslezští zemědělci se minulý týden setkali s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL). "Vysvětlili jsme mu naše požadavky, on nám vysvětlil, na čem pracuje. Jsme za to každopádně rádi, ale i přesto si myslíme, že naši solidaritu s Evropu bychom měli dát najevo," řekl Kuběnský.

Marian Mitrenga z Ropice řekl, že například ovcí chovaných v kraji ubývá proto, že výkupní ceny jsou na nízké úrovni. "Vlnu vykupují po 15 korunách (za kilogram). Ostříhání jedné ovce stojí 80 až 100 korun a z ovce je tři až 3,5 kilo vlny. Tak to je nerentabilní," řekl Mitrenga. Stejně tak podle něj klesla cena výkupu jehňat. "Je to takové přežívání," řekl Mitrenga, který nyní chová okolo 40 ovcí. Jen zemědělstvím by se neuživil, nabízí proto služby jako výkopové práce.

"My jsme začínali se zemědělstvím roku 1992. Jsou to naše děcka, která pokračují, a je smutné, že musí bojovat, aby vůbec se udrželi nad vodou. Smutné to je, ale podporujeme je, protože je třeba se ozvat," řekla Lucie Kuběnská.

Chleba podle ní kupují všichni, ale málokdo ví, za kolik se třeba vykupuje pšenice. "Myslím si, že je chyba, že to většina lidí neví. Neví, za kolik zemědělci prodávají, a kolik stojí vypěstování, protože naftu, energie a mzdy musí každý zaplatit," řekla Kuběnská. Vadí jí nízké výkupní ceny a vysoké náklady i celková situace v zemědělství, kterou označila za beznadějnou.

Farmáři se bojí budoucnosti, do České Lípy se na protest sjeli s 50 traktory

Do České Lípy se dnes sjeli zemědělci z regionu, aby upozornili na své obavy z budoucnosti. Zemědělství tak, jak je nastavené, je podle nich dlouhodobě neudržitelné. Akci doprovázela hesla Zastavte vládní agrohazard, Vládo přestaň s námi vorat nebo Za udržitelnost zemědělství v celé Evropě. Pět desítek zemědělců s traktory přijelo k regionálnímu pracovišti Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), kde chtěli odevzdat petici. Nebylo ale komu, řekl ČTK za organizátory agronom ZOD Brniště Pavel Cihlář. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dnes řekl, že řadou věcí, proti kterým zemědělci protestují, se ministerstvo zabývá nebo už je o nich dohoda.

Cihláře rozhořčilo jednání SZIF, kde si podle něj zemědělci dopředu domluvili schůzku, nikdo ale nepřišel. "Přijeli jsme sem a je nám řečeno, že tady nikdo nebude, že jsou na dovolené," řekl Cihlář. "Co mám informace, byli z Prahy odvoláni, aby se s námi nesešli, máme se obrátit na tiskové mluvčí," doplnil.

"Na regionálních pracovištích SZIF jsou úřední hodiny v souladu s usnesením vlády v pondělí a ve středu. Obecně platí, že úřední osoby mají část pracovní doby vyhrazenou pro jednání s klienty a ve zbytku pracovní doby plní ostatní pracovní úkoly. Ostatní dny jsou pracovníci k dispozici po předchozí domluvě schůzky. Konkrétně pracoviště v České Lípě je dnes uzavřeno v souladu s úředními hodinami uvedenými na webových stránkách," uvedla na dotaz ČTK mluvčí SZIF Eva Češpiva. Petici mohli podle ní poslat farmáři poštou nebo e-mailem nebo osobně podat na podatelně.

Protestní jízdou chtěli zemědělci na Českolipsku vyjádřit solidaritu s protestujícími farmáři v Evropě i nespokojenost s rostoucí byrokracií. Žádají vyřešení kritické situace na evropském trhu s komoditami vlivem nesystémových importů, přenastavení společné zemědělské politiky na úrovni ČR i EU, podporu zemědělské výroby s cílem zajistit soběstačnost a levné potraviny, ukončení omezování zemědělské výroby i ekonomického poškozování farmářů například aktuálním zvýšením daně z obhospodařovaných pozemků.

Dnešní akci svolali sami zemědělci. "Mohlo nás tady být 150, ale dneska nás je tady jen 50 proto, aby to bylo v poklidu," řekl Cihlář. I proto se zemědělci ještě před 13:00 rozjeli domů, aby nekomplikovali provoz, až se budou střídat směny v továrnách.

Výborný poukázal právě na to, že protesty neorganizuje Agrární komora, Asociace soukromého zemědělství ani Zemědělský svaz. "Určitě je právo každého protestovat, to nechci nikomu upírat. Chci zdůraznit, že to nejsou protesty, které by organizovala nějaká nevládní organizace, ani Asociace soukromého zemědělství, ani Agrární komora ani Zemědělský svaz. Opakovaně jsem hovořil s vedením těchto organizací, nestojí za těmito protesty. Jsou to protesty místních farmářů," řekl Výborný.

"Řada věcí, proti kterým protestují, tak je v nějakém procesu řešení, některé už dokonce stanovené jsou. Velmi často slýchávám debatu například o správném nastavení pachtovného na státní půdě, tak to je věc, která už byla schválena i na poradě vedení ministra zemědělství," uvedl ministr v Třebíči. Jeho resort se podle něj zabývá také třeba minimalizací byrokracie, Výborný v této souvislosti kritizoval velký počet kontrol.

Debata se podle něj vede také o úpravách Společné zemědělské politiky, o čemž mluvil se zástupci Agrární komory ve Větrném Jeníkově. "Jasně jsme si řekli, že únor věnujeme diskusi," řekl. Dodal, že dnes vpodvečer o tom bude mluvit s koaličními partnery.

I když byl pro zemědělce rok 2022 ziskový, loňský rok s rostoucími náklady výsledky smazal. Teď mají navíc problém prodat loňské obilí, které jim zůstává na skladech a v silech, a pokud najdou kupce, je to podle Cihláře za ceny zhruba 1500 až 2000 korun pod skutečnými náklady. V minulosti pomáhala rostlinná výroba udržet ztrátovou živočišnou výrobu v zemědělských podnicích, teď ale i na ni zemědělci doplácejí. "Máme před sebou dva roky, kdy bude rostlinná v červených číslech, seděli jsme a přemýšleli, jestli má vůbec smysl zasít," dodal Cihlář.

Další protest se uskuteční ve čtvrtek v Liberci, i tam se farmáři z Českolipska chystají.

2024-02-06T12:21:32Z dg43tfdfdgfd