SOUD PRODLOUžIL VýPLATU VěřITELů ZKRACHOVALé SBERBANK CZ O DALšíCH 30 DNí

Praha - Městský soud v Praze prodloužil na žádost insolvenční správkyně zkrachovalé Sberbank Jiřiny Lužové lhůtu pro výplatu věřitelů o dalších 30 dní, tedy do 14. června včetně. Důvodem je podle ní vysoký počet doposud nevyplacených věřitelů. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Výplata začala 18. března, původní lhůta byla do 15. dubna. Poté povolil soud její prodloužení do 15. května.

Správkyně návrh odůvodnila tím, že o výplatu částečného rozvrhu zatím požádalo asi 8400 věřitelů z celkového počtu více než 15.300, takže o ni nepožádalo přes 45 procent věřitelů. Z částky 56,8 miliardy korun bylo vyplaceno 52,8 miliardy Kč.

Za účelem zefektivnění výplaty správkyně kontaktovala věřitele prostřednictvím e-mailů, textových zpráv, dopisy či telefonicky. "V této činnosti dosud pokračuje a plánuje tak činit i nadále, aby v rámci částečného rozvrhu byl vyplacen co nejvyšší počet věřitelů," uvedla v návrhu.

Výplata vyžaduje aktivní přístup věřitelů, musí předložit dokumenty k ověření své totožnosti a provedení výplaty. Fyzické osoby se mohou pro vyřízení výplaty dostavit na kteroukoli pobočku Komerční banky. Právnické osoby musí na firemní centra Komerční banky nebo se mohou přímo obrátit na svého firemního bankéře. On-line žádost lze podat v případě výplaty do maximálně 100.000 korun.

Vysoký podíl doposud nevyplacených věřitelů je dán podle správkyně celkovým počtem věřitelů a jejich strukturou, kdy absolutní většina věřitelů má pohledávku menší než 1000 korun. Řada věřitelů je také ze zahraničí, pro které může být náročné opatřit si ve lhůtě podklady pro identifikaci věřitele a ověření totožnosti skutečného majitele, míní. S výplatou nejsou podle mluvčí Komerční banky Šárky Nevoralové komplikace. Většina věřitelů žádá o výplatu osobně na pobočce.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem předloňského srpna poté, co jí Česká národní banka na začátku května pravomocně odebrala bankovní licenci. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

2024-05-09T11:26:07Z dg43tfdfdgfd