Praha - Téměř 40 procent Čechů v současné zimě kvůli vysokým cenám energií snížilo teplotu ve své domácnosti. Nejčastěji v takovém případě omezili vytápění až o tři stupně Celsia. Více než dvě třetiny lidí v současnosti preferují doma teplotu kolem 20 až 22 stupňů. O investici do úspornějších zdrojů vytápění i přesto uvažuje jen pětina Čechů. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Stiebel Eltron. Loni v Česku klesla spotřeba tepla meziročně o šest procent, vliv mělo i počasí.
Hlavním důvodem k omezení vytápění jsou podle autorů průzkumu jednoznačně ceny energií, kvůli kterým si mnoho domácností nemůže dovolit doma topit tak moc jako v minulosti. Podle průzkumu, jehož se v uplynulém lednu zúčastnilo 1036 respondentů, se většina Čechů při vytápění doma uskromnila o dvě až tři stupně Celsia.
Více než dvě třetiny domácností tak nyní podle průzkumu preferuje v obytných místnostech teplotu mezi 20 až 22 stupni. Na vyšší teplotu si pak doma topí kolem 23 procent dotázaných. Podle odborníků je ideální teplota v domácnosti kolem 22 stupňů. Z té však podle průzkumu muselo slevit kolem 40 procent lidí.
Část domácností proto zvažuje, zda kvůli vysokým cenám energií zůstane u stávajícího způsobu vytápění. Kolem 19 procent respondentů v průzkumu uvedlo, že přemýšlí o investici do úspornějšího zdroje, nejčastěji tepelného čerpadla a dále pak modernějšího plynového kotle. Bezmála 40 procent lidí však podle průzkumu váhá.
Omezení vytápění se i loni projevilo na tuzemské spotřebě tepla z centrálních tepláren v Česku. Podle Teplárenského sdružení ČR tato spotřeba klesla meziročně o šest procent. Kromě vyšších cen mělo vliv i nadprůměrně teplé počasí. Loňský rok byl proti teplotnímu průměru posledních 14 let o deset procent teplejší, a tedy méně náročný na vytápění. Kratší bylo rovněž topné období.
2024-02-08T09:41:47Z dg43tfdfdgfd