KORUNA POSíLILA, K EURU SE DOSTALA PO HLADINU 25 Kč/EUR

Praha - Česká koruna ve čtvrtek posílila k oběma hlavním světovým měnám, podle analytiků k tomu přispěla i dnes zveřejněná čísla o příznivém vývoji maloobchodních tržeb. K euru se česká měna dostala pod hranici 25 korun, proti předchozímu závěru zpevnila o osm haléřů a okolo 17:00 se obchodovala v kurzu 24,93 Kč/EUR. Vůči dolaru si česká měna polepšila o sedm haléřů na 23,13 Kč/USD. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online. Pražská burza mírně posílila, nahoru jí pomohly akcie společnosti ČEZ.

Česká koruna se v posledních dnech pohybuje kolem 25 Kč/EUR, mimo jiné kvůli očekávání investorů, že Česká národní banka bude pokračovat ve snižování úrokové sazby pomaleji a opatrněji, než se původně předpokládalo. Dnes ji pomohla i statistická data o vývoji maloobchodních tržeb za březen.

"Pro českou měnu byl dnešní den úspěšný. Vůči euru se jí totiž podařilo posílit pod hladinu 25 Kč/EUR, když se kurz v odpoledních hodinách dostal dokonce na dosah úrovně 24,90 Kč/EUR. I když tendence ke zhodnocování tamních měn byla patrná i na okolních regionálních trzích, koruně navíc prospěla silná data maloobchodních tržeb za březen, která byla dnes ráno zveřejněna. Výsledek výrazně překonal tržní očekávání, k lepšímu byla navíc revidována únorová hodnota," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Maloobchodní tržby v Česku v březnu vzrostly o 6,1 procenta, v únoru po revizi stouply o 2,5 procenta a meziměsíčně stouply o 1,3 procenta. Tržby rostou čtvrtý měsíc po sobě. Ekonomové rostoucí chuť lidí utrácet připisují zpomalení inflace na dvě procenta a růstu reálných mezd.

Burzovní index PX ve čtvrtek stoupl o 0,19 procenta na 1551,59 bodu. Nahoru burze pomohly hlavně akcie energetické firmy ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Většina hlavních emisí pražské burzy posílila, nebo stagnovala. Cenné papíry ČEZ zaznamenaly jak nejvýraznější zdražení z hlavních emisí, tak největší objem obchodů. Připsaly si 2,41 procenta na 913 korun. Akcie ČEZ tak dosáhly nejvyšší ceny zhruba od poloviny letošního ledna. "Trh pravděpodobně spekuluje na silné výsledky nebo na návrh dividendy," sdělil k posílení ČEZ analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Polepšily si také například cenné papíry pojišťovací skupiny VIG, které zdražily o 0,81 procenta na 746 korun. Posílily rovněž akcie výrobce dronů Primoco UAV, jejichž cena stoupla o 0,58 procenta na 860 korun.

Největší oslabení postihlo tabákovou společnost Philip Morris ČR, a to o 6,72 procenta na 14.720 korun za akcii. Cenné papíry firmy jsou tak nyní nejslabší od července 2021. V červených číslech skončily také třeba akcie metalurgické firmy Gevorkyan, které zlevnily o 2,33 procenta na 252 korun.

Kurz české měny:

Zdroj: Patria Online

2024-05-09T15:41:24Z dg43tfdfdgfd