JAK SE MěNí PPF? KELLNEROVá STOJí V čELE TřI ROKY, TEď VEřEJNě PROMLUVILA

Po tragické smrti nejbohatšího Čecha a hlavního vlastníka obchodního impéria PPF Petra Kellnera na Aljašce před téměř třemi lety málokdo znal jeho manželku. Nicméně situace se od té doby změnila a Renáta Kellnerová se nyní prakticky stala synonymem pro PPF. V rozhovoru s agenturou Bloomberg popsala, jak si představuje fungování podniku, ale také jak se zaměření skupiny posunulo směrem k Západu.

Od převzetí kontroly nad PPF sleduje Kellnerová expanzi podniku a jeho postupné omezení v Asii. Tento konglomerát se sídlem v Praze působí v 25 zemích, zaměstnává 61 000 lidí a zabývá se aktivitami v oblasti telekomunikací, médií, finančních služeb a elektronického obchodování.

Ve svém prvním veřejném komentáři pro média od převzetí vedení PPF v rozhovoru s agenturou Bloomberg Kellnerová hovořila o náročných počátcích. Po nečekané smrti manžela se nejdříve musela seznámit s komplexními aktivitami podniku.

"Naším prvním cílem bylo zajistit stabilitu PPF a poté znovu rozvíjet podnikání," uvedla šestapadesátiletá Kellnerová. "Uvědomila jsem si, že PPF je pro mě osobní záležitostí a že mojí úlohou je připravit naše děti na možnost, že jednou budou moci skupinu vést samy."

Kellnerová už od svého nástupu do čela podniku zanechala svůj otisk. Dohlížela na významný odklon od Asie, která byla kdysi klíčovým zdrojem příjmů skupiny, a soustředila pozornost zpět na západní trhy. Nově vybrala výkonného ředitele a rozloučila se s některými blízkými spojenci svého zesnulého manžela. Dovedla firmu k úplnému rodinnému vlastnictví tím, že odkoupila podíly dvou menšinovýchakcionářů a poté jmenovala sebe a své tři dcery do představenstva nové holdingové společnosti, ve které je uložen veškerý majetek.

Renáta Kellnerová je nyní nejbohatší ženou ve střední Evropě, odhadované čisté jmění rodiny podle indexu miliardářů agentury Bloomberg činí 11,8 miliardy dolarů (více než 273 miliard Kč). Kellnerová stále více času věnuje přijímání klíčových investičních rozhodnutí. Jako středobod svého přístupu zdůrazňuje úzkou spolupráci s výkonným ředitelem PPF Jiřím Šmejcem, který je jedním z Kellnerových bývalých investičních partnerů.

"Pokud to situace vyžaduje, jsme schopni rozhodnout o obchodech během jediného víkendu," uvedla v rozhovoru s Bloombergem. "V PPF jsme hrdí na to, že jsme velmi flexibilní v reakci na investiční příležitosti," dodala.

Skupina PPF není typickým investičním fondem s předem stanovenými pravidly, co a jak dlouho má v portfoliu držet. To je podle Kellnerové výhoda. "Můžeme být trpěliví," zdůraznila. "A proto krátkodobé výnosy nejsou primárním parametrem, když zvažujeme investiční příležitosti," dodala.

Kořeny PPF sahají do počátku 90. let, do doby těsně po pádu komunismu, kdy Československo začalo privatizovat státní majetek. Společnost PPF se postupně rozrostla na současných zhruba 43 miliard dolarů (téměř 998 miliard Kč), píše Bloomberg.

Díky prodeji státního majetku po pádu komunismu je v České republice několik velmi bohatých rodin. Vedle Kellnerových jsou to například realitní magnát Radovan Vítek nebo podnikatel Pavel Tykač, který se zaměřuje především na energetiku.    

2024-02-06T08:40:23Z dg43tfdfdgfd