VýROBA OSOBNíCH AUT V ČESKU V LEDNU MEZIROčNě STOUPLA

Nejvýraznější růst výroby ale zaznamenala japonská Toyota, které produkce v jejím kolínském závodě stoupla oproti loňskému lednu na více než dvojnásobek.

"I přes přetrvávající napjatou situaci v dodavatelských řetězcích a nedostatek některých komponent, se v lednu výrobcům osobních vozidel podařilo dosáhnout téměř 22procentního nárůstu výroby. Přiblížení se předkrizovým výrobním hodnotám tak pozitivně podpořilo domácí ekonomiku," sdělil výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl. Poklesla ale výroba autobusů, což podle něj ukazuje, že letošní rok nebude pro český automobilový průmysl jednoduchý. "To potvrzují i odhady výroby osobních vozidel pro únor a březen," doplnil.

Nejvíce osobních aut v lednu vyrobila Škoda Auto, které výroba stoupla meziročně o 13,2 procenta na 70.599 vozů. Korejská firma Hyundai ve svém českém závodě v Nošovicích vyrobila v prvním měsíci letošního roku 24.200 osobních aut, tedy o 12 procent více než ve stejném období loni. V kolínské továrně japonské automobilky Toyota byl zaznamenán nejvýraznější nárůst produkce, a to o 107 procent na 17.995 osobních aut.

Téměř 11 procent osobních vozů vyrobených v lednu tvořila auta s elektrickým pohonem. Třeba u Toyoty tvořila dokonce více než polovinu produkce auta s hybridním pohonem.

Pokles byl v lednu zaznamenán u výroby autobusů a motocyklů. Autobusů bylo vyrobeno 226, což bylo o 37,2 procenta méně než loni. Ve vysokomýtském podniku Iveco CR bylo vyrobeno 214 autobusů, meziročně o 35,2 procenta méně, a u firmy SOR Libchavy produkce klesla dokonce skoro o dvě třetiny na deset autobusů. Společnost KHMC z Opavy pak vyrobila v lednu dva minibusy. Elektrický autobus nebyl v lednu vyroben žádný. Český výrobce motocyklů Jawa Moto vyrobil v lednu 74 motocyklů, což bylo meziročně o 72,2 procenta méně.

Loni za celý rok výroba osobních aut také meziročně stoupla, a to o 10,2 procenta na 1,218 milionu vozů. Na tuzemský trh směřovalo 87.736 vozidel, tedy o 9,7 procenta méně než v předchozím roce. Víc než 92 procent vyrobených automobilů mířilo na zahraniční trhy. Export aut tak v meziročním srovnání zaznamenal 12procentní růst.

2023-02-16T20:23:21Z dg43tfdfdgfd