FRANCOUZSKý NáPOJOVý GIGANT PERNOD RICARD SE PO NáTLAKU ROZHODL STáHNOUT Z RUSKA

Společnost vlastnící řadu prémiových značek alkoholických nápojů, jako je rum Havana Club, whisky Jameson a šampaňské Mumm, oznámila, že na konci dubna zastavila veškerý vývoz svých výrobků do Ruska, jak uvádí v prohlášení. Firma nyní hodnotí, jak přizpůsobit své místní působení novým podmínkám a zároveň dodržet všechny místní právní předpisy. Ukončení distribuce bude podle prohlášení trvat několik měsíců, informuje server The Moscow TImes.

Toto rozhodnutí však může být značným zásahem do příjmů společnosti, protože Rusko je jedním z největších trhů s alkoholem na světě.

Po invazi Ruska na Ukrajinu v únoru 2022 vyzvaly mnohé západní společnosti ke stažení ze země a k bojkotu ruských produktů. Pernod Ricard však tento krok neudělal a v zemi nadále obchodoval. Toto rozhodnutí vyvolalo vlnu kritiky a výzev k bojkotu ze strany veřejnosti a organizací.

Aktivisté se zaměřili na švédskou značku vodky Absolut, jejíž vývoz byl po invazi pozastaven, ale později byl opět obnoven.

Po pozdvižení na sociálních sítích ve Švédsku a kritice od tamního premiéra společnost minulý měsíc oznámila, že opět pozastavuje vývoz, ale bude pokračovat v prodeji svých ostatních nápojů.

Páteční oznámení o úplném stažení představuje další obrat ze strany vedení.

V březnu tohoto roku oznámil také francouzský prodejce stavebního materiálu a kutilského vybavení Leroy Merlin, že opustí Rusko. Společnost také čelila vysokému tlaku, aby ukončila své obchodní aktivity v zemi v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Loni v Paříži vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj společnost, aby "přestala sponzorovat ruskou válečnou mašinérii".

2023-05-13T20:20:39Z dg43tfdfdgfd