SKUPINě E.ON ČR KLESL LONI ZISK PO ZDANěNí O SEDM PROCENT NA 5,8 MILIARDY Kč

České Budějovice - Skupině E.ON v České republice loni klesl zisk po zdanění meziročně o sedm procent na 5,8 miliardy korun. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval mluvčí E.ON ČR Roman Šperňák, tržby skupiny neuvedl. Na hospodářských výsledcích skupiny se nejvíce podílejí společnost E.ON Energie jako dodavatel energií a řešení pro zákazníky a distribuční společnost EG.D, která pokrývá svými sítěmi jih České republiky. E.ON Energie měla loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 69,08 miliardy Kč, meziročně vzrostly o 21,5 procenta. Zisk po zdanění měla 3,51 miliardy, meziročně o 29 procent vyšší. Vyplývá to z výroční zprávy firmy. EG.D zatím výsledky nezveřejnila.

„Máme za sebou další rok, který na energetickém trhu nebyl vůbec jednoduchý. Po turbulentních obdobích let předcházejících byl trh stále poměrně volatilní. Jako první jsme na trhu v loňském roce snížili ceny pro koncové zákazníky pod vládní stropy už v únoru a před topnou sezonou je snížili plošně i podruhé. Naši klienti tak vůbec nemuseli řešit cenové stropy, které u některých dodavatelů platily i celý rok. Rekordně jsme také investovali do rozvoje našich sítí, které jsou klíčovým předpokladem energetické transformace v nadcházejících letech,“ uvedla generální ředitelka skupiny E.ON v České republice Claudia Viohlová.

Společnost E.ON Energie v loňském roce hospodařila s čistým ziskem 3,51 miliardy korun. Na daních včetně windfall tax E.ON Energie odvedla státu za minulý rok přes 850 milionů korun. "Nežádali jsme a ani nebudeme žádat stát o kompenzace spojené se zastropováním cen energií. Naopak jsme díky naší nákupní strategii ceny snižovali hned, jak to bylo možné,“ uvedla Alena Rozsypalová, finanční ředitelka společnosti E.ON Energie.

Hospodaření společnosti E.ON Energie pozitivně ovlivnil nárůst počtu zákazníků a zájem o energetická řešení. Za minulý rok vzrostlo portfolio společnosti E.ON meziročně zhruba o 39.000 nových zákazníků. V roce 2023 technici nainstalovali více fotovoltaických systémů pro domácnosti než za posledních šest let dohromady. Rostly také prodeje tepelné techniky – zejména plynových kondenzačních kotlů.

Firma EG.D zatím výsledky nezveřejnila. Podle Šperňáka EG.D loni hospodařila se ziskem po zdanění přibližně 2,16 miliardy Kč. Loni se ale také stejně jako v roce 2022 projevila snaha odběratelů šetřit na energiích, hlavně plynem. Tržby tak firmě meziročně klesly zhruba o 15 procent.

„V minulém roce jsme dokázali zvládnout solární boom, digitalizovat naše procesy a do sítě jsme připojili více než 27.000 fotovoltaických elektráren. Pro orientaci zákazníků jsme také jako první distributor spustili mapu připojitelnosti. Investovali jsme v loňském roce osm miliard korun – dosud nejvíce v historii. Na podobné úrovni se budeme držet i v roce 2024. Značná část směřuje do rozvoje sítě v oblasti připojování, modernizace, posilování její robustnosti a řiditelnosti,“ vysvětlil Václav Hrach, finanční ředitel společnosti EG.D a E.ON Česká republika.

Skupina E.ON v České republice zaměstnává více než 3000 zaměstnanců ve třech hlavních společnostech E.ON Česká republika, E.ON Energie a EG.D. E.ON Energie dodává elektrickou energii a plyn téměř 1,5 milionu zákazníků z řad domácností a podniků. Dále nabízí energetická řešení pro domácnosti, podniky a obce. EG.D distribuuje elektřinu zhruba 1,5 milionu zákazníků v Jihočeském kraji, v Kraji Vysočina, v Jihomoravském kraji a v částech Zlínského a Olomouckého kraje. Stará se o  67.000 kilometrů elektrického vedení, více než 90 rozvoden a téměř 20.000 distribučních trafostanic. EG.D vlastní také plynovodní soustavu v Jihočeském kraji a na Pelhřimovsku, která dodává zemní plyn více než 112.000 odběratelů. Plynovodní potrubí dosahuje téměř 4000 kilometrů.

Pro srovnání čistý zisk energetické skupiny ČEZ, která má téměř 3,8 milionu odběrných míst a zhruba 70 procent akcií v ní drží stát, loni klesl o 63 procent na 29,6 miliardy korun. Důvodem poklesu zisku byl hlavně výraznější vliv mimořádných daní a odvodů, na nichž podnik odvedl kolem 40 miliard korun.

2024-07-03T10:12:58Z dg43tfdfdgfd