RUSKý SOUD NAříDIL VOLKSWAGENU ZAPLATIT ODšKODNé FIRMě GAZ GROUP

Moskva - Ruský soud nařídil německému automobilovému koncernu Volkswagen, aby zaplatil odškodné 16,9 miliardy rublů (zhruba 4,5 miliardy Kč) ruské automobilce GAZ Group. Ta Volkswagen zažalovala kvůli ušlým ziskům po jeho odchodu z ruského trhu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Společnost GAZ Group po Volkswagenu požadovala odškodné celkem 28,4 miliardy rublů (zhruba 7,6 miliardy Kč). Soud se podle agentury Interfax rozhodl vyhovět jejímu požadavku pouze částečně.

Firmy Volkswagen a GAZ Group se k rozhodnutí soudu zatím nevyjádřily. Podle agentury Reuters není jasné, zda hodlá Volkswagen požadovanou částku zaplatit, nebo zda se plánuje odvolat.

Společnost GAZ měla smlouvu na výrobu vozů Volkswagen ve své továrně v Nižním Novgorodu. Firma se po Volkswagenu rozhodla žádat odškodné také kvůli zrušení dodávek motorů, píše Reuters.

Volkswagen je jednou z řady západních společností, které se z Ruska stáhly v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Některé západní automobilky prodaly své ruské aktivity jen za symbolickou částku. Mezera vzniklá odchodem západních výrobců uvolnila prostor čínským automobilkám, které tak ovládly více než polovinu ruského trhu.

Volkswagen je největším výrobcem automobilů v Evropě. Součástí koncernu je i Škoda Auto.

2024-07-09T11:51:59Z dg43tfdfdgfd