Praha - Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v srpnu opět zhoršily. Aktuální oslabení sektoru trvá od června 2022, poslední snížení bylo nicméně nejpomalejší za dva roky. Index nákupních manažerů (PMI) sice stoupl na 46,7 bodu z červencových 43,8 bodu, nové zakázky v české výrobě však opět klesly, uvedla společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.
Tempo snížení výroby, nových zakázek, zaměstnanosti i nákupů v srpnu zpomalilo a podmínky poptávky byly stále náročné. Podnikatelská důvěra se sice zlepšila na nejvyšší úroveň za tři měsíce, ale firmy se dál snažily omezit výdaje snižováním nákupu vstupů i skladových zásob.
"Citelné zmírnění poklesu výroby, nových zakázek, zaměstnanosti a nákupu vstupů v srpnu indikovalo jisté známky pohybu v české výrobě. Sektor sice nadále zůstává v útlumu, ten ale zpomalil na nejslabší tempo za dva roky. Firmy stále zdůrazňovaly slabou poptávku v Evropě a klíčových odvětvích, jako je stavebnictví nebo strojírenství, ale tempo poklesu nového obchodu i exportních zakázek zpomalilo," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones.
Nové zakázky v české výrobě v srpnu opět klesly, což firmy odůvodňovaly slabou poptávkou na domácích i exportních trzích. Celkový pokles byl sice silný, znatelně ale zpomalil na nejslabší tempo od dubna roku 2022. Nové exportní zakázky navíc v polovině třetího čtvrtletí také klesly v menší míře. Tempo bylo nejslabší za téměř dva a půl roku a některé firmy zaregistrovaly zvýšenou poptávku od zákazníků v Asii a Africe, zatímco odbyt v Evropě stále vázl.
Mírnější pokles zakázek následovalo zpomalení poklesu výroby. Ten byl nejslabší za tři měsíce, ač stále výrazný, protože menší prodej vedl k další redukci požadavků. Nepokoje v přístavech a jiné problémy v lodní dopravě v srpnu vedly k dalšímu zhoršení výkonu dodavatelů, které bylo největší od prosince 2022. Obtíže se zajišťováním materiálu měly za následek další významné zvýšení cen vstupů, z velké části poháněné vyššími cenami dodavatelů.
I přes další zvýšení provozních výdajů čeští výrobci v srpnu snížili ceny svého zboží. Pokles byl mírný, ale druhý v řadě, přičemž důvodem firem byla snaha povzbudit nový prodej a udržet si konkurenceschopnost. Nižší příjem nových zakázek ovšem vedl k další řadě propouštění. Zaměstnanost klesla nejpomaleji od května, ale přesto silně. Dostatečná kapacita vedla i k rychlému zpracování nedodělků. Snaha zredukovat výdaje a snížit stav skladů zároveň vedla k prudkému poklesu nákupu vstupů. Tempo bylo nicméně nejslabší od června 2022.
Analytik Generali Investments Radomír Jáč srpnový průzkum označil za relativně příznivý, neboť celkový PMI indikátor vzrostl na své dvouleté maximum při zmírnění poklesu výroby a nových objednávek. Na straně vývoje cen je podle něj dobrou zprávou, že firmy se snaží absorbovat rostoucí náklady do svých marží a prodejní ceny v tuzemském zpracovatelském sektoru mírně klesají. Z pohledu měnové politiky průzkum sám o sobě naznačuje, že Česká národní banka má i nadále prostor pro pozvolné snižování úrokových sazeb, dodal.
Aktuální index nákupních manažerů je v souladu s nedávno zveřejněným konjunkturálním průzkumem Českého statistického úřadu, který taktéž zaznamenal zlepšení nálady v průmyslu, doplnil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Prozatím lze tyto výsledky raději brát s rezervou, jelikož spíše než na hmatatelném zlepšení současné situace stojí na optimističtějších očekáváních do budoucna, dodal.
2024-09-02T08:18:12Z dg43tfdfdgfd