JAPONSKO VYDáVá PO DVOU DESETILETíCH NOVé BANKOVKY, MAJí BRáNIT PADěLáNí

Tokio - Japonsko dnes po dvou desetiletích vydalo nové bankovky - jeny s 3D hologramovou technologií, které mají bránit padělání. Informovala o tom agentura AP.

Premiér Fumio Kišida ocenil "historické" vlastnosti nových bankovek, které mají hodnotu 10.000, 5000 a 1000 jenů. "Doufám, že se nové bankovky budou lidem líbit a pomohou oživit japonskou ekonomiku," řekl novinářům v japonské centrální bance.

Navzdory slávě, která provází nové bankovky, zůstane v platnosti i měna, jež je dosud v oběhu. Lidé budou stále potřebovat starší bankovky, aby mohli použít většinu prodejních automatů, anebo zaplatili jízdné v autobusech.

Kišida dodal, že lidé uvedení na bankovkách oslavují japonský kapitalismus, rovnoprávnost žen a vědecké inovace.

Na bankovce v hodnotě 10.000 jenů, která má podle současného kurzu hodnotu přibližně 1450 korun, je zobrazen Eiiči Šibusawa, známý jako "otec japonského kapitalismu". Šibusawa byl klíčovou postavou při budování moderní japonské ekonomiky a zasloužil se o založení stovek společností.

Na bankovce v hodnotě 5000 jenů je vyobrazena Umeko Cudaová, průkopnice feminismu a pedagožka, která založila vysokou školu. Na bankovce v hodnotě 1000 jenů je vyobrazen lékař a bakteriolog Šibasaburo Kitasato, který se zasloužil o výzkum tetanu a dýmějového moru.

Na zadní straně bankovek je tokijské nádraží, květy vistárie a hora Fudži od umělce Kacušiky Hokusaie, který žil v období Edo a nejvíce ho proslavily jeho dřevotisky žánru ukijo-e.

Na nových bankovkách je také větší písmo, které je snazší číst, především pro stárnoucí japonskou populaci. Do konce března příštího roku má být vytištěno téměř 7,5 miliardy nových bankovek.

2024-07-03T06:42:23Z dg43tfdfdgfd