INFLACE V čERVNU ZPOMALILA NA 2 %, PřISPěLO K TOMU I ZLEVNěNí POTRAVIN

Praha - Meziroční inflace v Česku v červnu zpomalila na dvě procenta, v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta. Červnový vývoj ovlivnil zejména nižší růst cen pohonných hmot a zlevnění dovolených a potravin. V meziměsíčním srovnání ceny klesly o 0,3 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle analytiků je červnové snížení inflace na cíl České národní banky velmi překvapivé.

"Spotřebitelské ceny v červnu oslabily svůj meziroční růst na dvě procenta. Tento vývoj byl ovlivněn zmírněním cenového růstu ve většině oddílů spotřebního koše. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje ceny meziročně klesly, a to zhruba o čtyři procenta," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Analytici původně očekávali, že se meziroční růst cen udrží kolem květnové úrovně 2,6 procenta, případně zpomalí na 2,4 procenta.

Ceny zboží ve sledovaném měsíci úhrnem podle statistiků meziročně vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb o 4,9 procenta. Na růst cenové hladiny měly nadále největší vliv ceny za bydlení, zejména díky cenám v dopravě, rekreaci a kultuře tento meziroční růst ale zpomalil.

Podle statistiků zmírnilo zdražování pohonných hmot a olejů, které byly v červnu meziročně dražší o 6,1 procenta, zatímco v květnu o 10,8 procenta. "V oddíle rekreace a kultura přešly ceny dovolených s komplexními službami z květnového růstu o 8,4 procenta v pokles o 0,1 procenta v červnu v důsledku nástupu cen pobytů v sezonních destinacích," doplnili statistici.

Snižování celkové cenové hladiny ovlivnily i ceny potravin. Proti loňskému červnu o pětinu zlevnily mouka, vejce a cukr, o zhruba 12 procent bylo levnější drůbeží maso a o necelých 15 procent polotučné trvanlivé mléko.

Naopak v oblasti bydlení zdražilo o sedm procent nájemné, o 10,9 procenta vodné a o 13,4 procenta stočné. Cena elektřiny stoupla o 10,6 procenta a tepla a teplé vody o 4,7 procenta. Meziročně ale klesly ceny zemního plynu a tuhých paliv, a to o 7,9 procenta a 3,8 procenta.

Meziročně více se platilo také za stravovací služby, o 7,4 procenta, a za ubytovací služby, o 8,1 procenta. Zdražily rovněž lihoviny, pivo a tabákové výrobky. Víno bylo meziročně o necelá tři procenta levnější.

V meziměsíčním srovnání ceny naposledy klesly loni v prosinci. V červnu za tímto poklesem stála zejména levnější doprava a potraviny. Konkrétně paliva zlevnila proti květnu o 3,7 procenta, auta o 0,3 procenta a mezi potravinami o 7,3 procenta cukr a zhruba o procento mléko, sýry, vejce, uzeniny, ovoce a nealkoholické nápoje. Mírně klesla také cena lihovin, piva a vína. Naproti tomu o půl procenta více než v květnu lidé zaplatili za stravovací služby a o 2,7 procenta zdražily kulturní služby. O čtyři procenta dražší bylo i máslo.

ČSÚ zveřejnil také informace o květnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. "V květnu byly ceny zahraničního obchodu se zbožím značně ovlivněny vývojem kurzu koruny. Vůči euru a dolaru koruna meziměsíčně posílila, meziročně oslabila," podotkl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Meziměsíčně se ceny vývozu snížily o 1,3 procenta a ceny dovozu o 1,4 procenta. Meziročně se ceny zvýšily, ve vývozu o 3,3 procenta a v dovozu o 2,7 procenta.

Analytici: Červnové snížení inflace na cíl ČNB je překvapivé, koruna oslabila

Červnové snížení inflace na cíl České národní banky je velmi překvapivé, shodli se analytici oslovení ČTK. Koruna podle nich reagovala oslabením. Vývoj vytváří prostor pro další snižování úrokových sazeb.

"Jde o výrazné překvapení, když trh vyhlížel hodnotu 2,4 procenta, Česká národní banka pak 2,5 procenta. Koruna míří ke slabším hodnotám, vůči euru ztrácí několik haléřů a dostává se až k 25,38 Kč za euro," řekl ČTK analytik Cyrrusu Vít Hradil. Proti začátku června je koruna již slabší zhruba o tři procenta, doplnil analytik České bankovní asociace Jakub Seidler.

Tento výsledek může bankovní radu mírně nalomit v jejich přesvědčení, že bude třeba zvolnit další uvolňování měnové politiky, uvedl analytik Raiffeisenbank Martin Kron. I z tohoto důvodu koruna pokračuje v trendu oslabování. "Domníváme se, že existuje další prostor pro snižování sazeb a tento výsledek nás v tomto přesvědčení ujišťuje. Na srpnovém zasedání ale přesto očekáváme zpomalení tempa snižování sazeb a tentokrát snížení o čtvrt bodu," dodal.

Inflace se v červnu trochu předčasně vrátila na cílovou hodnotu ČNB, upozornil analytik Banky Creditas Petr Dufek. Pokles cen za poslední měsíc způsobilo především zlevnění potravin, alkoholu a pohonných hmot. Minimálně v případě alkoholu je to podle něj docela zajímavý, i když jen přechodný jev. Meziroční inflace se tak vrací dvě procenta, kde byla naposledy v březnu. "Vypadá to velmi dobře, přesto základní inflační problém přetrvává. Dál totiž velmi svižně zdražují služby, které se navíc letos těší zvýšené poptávce," podotkl.

Prostor pro další pokles meziroční inflace se zdá být malý, míní analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. "Opětovný růst cen pohonných hmot a oslabení koruny budou mít tendenci tlačit inflaci vzhůru. K nim se přidá i nízká srovnávací základna u cen potravin," uvedl. Obecně pak zdražování může podle něj podpořit svižnější růst poptávky ze strany domácností. Inflaci proto ve druhé polovině roku očekává nad dvěma procenty. V prosinci není vyloučené přiblížení k hranici tří procent, poznamenal.

"Je pravděpodobné, že vzhledem k avizovanému letnímu a podzimnímu zlevňování energií bude inflace klesat v dalších měsících hlouběji pod cíl ČNB a v druhé polovině roku bude nižší, než jsme původně očekávali," uvedl analytik Patria Finance Jan Bureš. Ve druhé polovině roku bude postupně odeznívat pozitivní dopad potravin na meziroční inflaci a ta by tak přirozeně měla mířit výše. Na konci roku ji předpokládáme mezi 2,5 až třemi procenty. Výraznou nejistotou jsou nadále rozkolísané ceny potravin, setrvačnost inflace služeb a další vývoj cen energií, uzavřel.

2024-07-07T07:13:17Z dg43tfdfdgfd