VýPOVěď KOLEKTIVNí SMLOUVY V TOYOTA NEPLATí, NEMá PODPORU VšECH ODBORů

Kolín - Výpověď kolektivní smlouvy, kterou minulý týden podala jedna ze tří odborářských organizací kolínské automobilky Toyota Motor Manufacturing Czech Republic, neplatí. Důvodem je, že organizace nejednala ve shodě s dalšími dvěma organizacemi, které smlouvu týkající se mzdových a dalších pracovních podmínek pro letošní rok podepsaly. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí automobilky Tomáš Paroubek. Další organizace podle Paroubka o výpovědi nevěděly.

"Naše společnost obdržela od předsedy jedné odborové organizace (OÚP) e-mail, jehož přílohou byl dokument označený jako 'Výpověď kolektivní smlouvy'. Dokument nám byl tedy doručen, ale až po jeho prostudování jsme zjistili, že tato odborová organizace takto postupuje samostatně, a proto jsme dokument v tentýž den sdíleli na společné schůzce mezi všemi předsedy odborových organizací. Jelikož dvě zbývající odborové organizace s podanou výpovědí nevyslovily na této schůzce souhlas, považujeme takovouto výpověď (...) za právně neúčinnou," uvedl Paroubek v oficiálním vyjádření. Aktuální kolektivní smlouva je podle něj platná do konce letošního roku, kolektivní vyjednávání o růstu mezd pro příští rok by mělo začít v září.

Výpověď minulý týden podala organizace Nezávislé odbory pro údržbu a ostatní pracující. Důvodem byly mimo jiné údajné přetížení a tlak. "Výpověď 'KS' nepřišla ze dne na den, je to dlouhodobé hromadění problému zhruba od dubna 2022. Nejedná se tu jen o údržbu, ale hlavně o výrobu a zaměstnance výroby," uvedla organizace na facebooku.

Předseda organizace Petr Bíba dnes ČTK napsal, že o neplatnosti výpovědi ví. "To nám bylo jasné již před předáním. Ale vzhledem k přístupu vedení firmy k problémům zaměstnanců a dlouhodobě neřešené problémy, viz dopis prezidenta společnosti, jsme tuto výpověď předložili firmě, aby pochopila, že nejsme spokojeni s jejich přístupem. Scházet se a povídat nás již nebaví, je třeba problémy řešit," napsal Bíba. Společnost se k problémům, které odbory ve výpovědi zmiňují, vyjadřovat nechce, uvedl Paroubek.

Kolínská automobilka vyrábí dva modely aut se spalovacími motory, a to Aygo X a Yaris, druhý z modelů rovněž v hybridní verzi. Loni vyrobila přes 192.000 vozů, letos do května téměř 104.000. V Kolíně zaměstnává přes 3500 lidí ve třísměnném provozu. Společnost už dříve uvedla, že letos chystá investici do rozšíření distribuce a logistiky aut. Má vzniknout několik desítek pracovních míst.

2024-07-04T16:32:51Z dg43tfdfdgfd