Praha - Stavební společnost Skanska v roce 2023 vykázala v České republice a na Slovensku čistý zisk 396,7 milionu korun, tedy meziročně o 19 procent méně. Firmě loni klesly také provozní výnosy o zhruba 14 procent na 7,9 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin. Loňský rok podle generálního ředitele akciové společnosti Skanska Michala Jurky provázel turbulentní vývoj na stavebním trhu a doznívající makroekonomické dopady změn vyvolané válkou na Ukrajině.
"Zatímco se v průběhu roku jen pomalu dařilo stabilizovat ceny stavebních materiálů, energií a subdodávek, byla na trhu stále zřetelnější opatrnost především soukromých investorů, což mělo přímý dopad na pozemní stavitelství. Kvůli jen postupně se snižující inflaci přetrvávalo ochlazení investic do kancelářských nemovitostí a stále vysoké sazby hypoték negativně ovlivňovaly zájem o koupi bytů. V inženýrském stavitelství stát naplňoval svůj záměr vysokých objemů investic na centrální úrovni, kvůli úsporným opatřením nicméně významně poklesla investiční aktivita krajů, měst a obcí,“ uvedl Jurka ve výroční zprávě.
Mezi nejvýznamnější projekty, na kterých v minulém roce Skanska pracovala, patří například kancelářský a multifunkční objekt Port 7 v pražských Holešovicích nebo výstavba bytů v Britské čtvrti nedaleko pražských Stodůlek. Dále ale pokračovala a dokončovala stavby například ve Čtvrti Emila Kolbena v Praze 9 a pracovala na projektech v areálech Albatros Kbely v Praze 19, Paprsek v Praze 13 nebo na Nové Waltrovce v Praze 5.
Kromě toho pracovala firma také například na výstavbě úseků dálnic mezi Hulínem a Fryštákem, mezi Starým městem a Moravským Pískem či na silničním obchvatu Karviné. Podílela se ale také například na výstavbě Štvanické lávky propojující pražský Karlín s Holešovicemi a na modernizaci a elektrizaci mezi Pardubicemi a Stéblovou a dalšími úseky.
Skanska je jednou z největších stavebních a developerských společností v Česku. V ČR je zastupována několika dceřinými firmami spadající pod skupinu Skanska Central Europe. Ta funguje kromě Česka a Slovenska ještě v Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Společnost se zaměřuje hlavně na budování dopravní infrastruktury, rezidenčních a komerčních prostor. Kromě betonových prací se v poslední době soustředí mimo jiné na výstavbu dřevostaveb.
Skanska je součástí stejnojmenného světového koncernu se sídlem ve Švédsku. Tomu v minulém roce podle výroční zprávy klesly výnosy na základě mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) o 40 procent na zhruba pět miliard švédských korun (11 miliard Kč).
Loni některým dalším velkým stavebním firmám působícím v ČR naopak zisky rostly. Například čistý zisk skupiny Metrostav meziročně vzrostl o 29 procent na 1,1 miliardy korun. Vzrostly také její provozní výnosy, tedy příjmy pocházející z hlavní činnosti firmy, a to meziročně o 3,5 procenta na 51,6 miliardy korun. Hrubý zisk zvýšila o 11 procent na 1,56 miliardy korun také Vinci Construction CS. Její obrat vzrostl o 13,5 procenta na 29,5 miliardy korun. Hochtief loni meziročně zšestinásobila svůj čistý zisk na 190 milionů korun a zvýšila tržby o zhruba 30 procent na 6,2 miliardy korun.
2024-09-03T10:48:41Z dg43tfdfdgfd